Bethel Church i New Age

Obserwuj wątek
( 0 Obserwujących )
X

Obserwuj wątek

E-mail : *

O Billu Johnsonie i kościele Bethel Church napisano już naprawdę wiele. W internecie można znaleźć rzetelne informacje dotyczące funkcjonowania tej społeczności. Mamy jednak nieodparte wrażenie, że zwolenników oraz propagatorów teologii pastora Johnsona nie przekona żadna biblijna argumentacja konfrontująca jego nauki z Biblią. W niniejszym materiale chcemy przypomnieć to, co do tej pory pisaliśmy na temat Bethel Church. Zachęcamy, aby zweryfikować przedstawiony materiał w świetle Biblii oraz trzeźwości umysłu.

JEZUS NEW AGE

Wspominaliśmy o kenozie w wydaniu Billa Johnsona. Twierdzi on, że Jezus będąc na ziemi funkcjonował jako „człowiek we właściwej relacji z Bogiem”. Jako Bóg, który jednak na czas ziemskiej pielgrzymki pozbawił się swojej mocy. Jest to oczywiście fundament teologii Johnsona, który pozwala mu głosić naukę, że chrześcijanie mogą dokonywać dokładnie tych samych czynów co Chrystus. Niestety, takie spojrzenie na kenozę umniejsza Osobę Jezusa Chrystusa a wywyższa człowieka. Bob DeWaay słusznie zauważa, że w tym przypadku Jezus nie jest już kimś absolutnie wyjątkowym, ale tylko specjalnie oświeconym człowiekiem, który może doprowadzić innych ludzi do podobnego oświecenia. To jest Jezus New Age.

PROROCZA SOWA

Bill Johnson znany jest również ze swoich wypowiedzi proroczych. Jedną z najbardziej zagadkowych i tajemniczych jest jego wizja, po której określił sowę jako zwierzę przynoszące objawienie prorocze. W starożytnych kulturach ptaki były zwierzętami wróżebnymi. Przekazywały proroctwa, ostrzeżenia i rady. Co ciekawe sowa, jest symbolem tajemnego stowarzyszenia Bohemian, dla którego utożsamia ona mądrość dając ludziom oświecenie. W znanych nam podaniach historycznych sowa kojarzona była ze śmiercią oraz siłami zła. W Egipcie symbolizowała noc, zimno oraz zgon. W regionach celtyckich uważana była za „nocną wiedźmę”. Często jest utożsamiana z symbolem Lilith – która według religii misteryjnych była pierwszą żoną Adama, a jej imię pochodzi najprawdopodobniej od imienia żeńskiego demona z mitologii babilońskiej. Znajdziemy to imię w Księdze Izajasza 34:14. Nie ma pewności czy chodzi tam o demona nocy czy też po prostu o noc. Warto zaznaczyć, że Biblia Króla Jakuba w tym miejscu zamiast wyrazu „Lilith” zamieszcza słowo „sowa”.

GRAVE SUCKING

Mieliśmy nadzieję, że polskich zwolenników Billa Johnsona skłoni do zdroworozsądkowego myślenia, opublikowanie materiału dotyczącego nekromanckich praktyk Grave Sucking – czyli poszukiwania duchowego namaszczenia na grobach zmarłych chrześcijan. Jest to nie tylko absurdalnie dziwaczny zwyczaj, ale również bardzo niebezpieczny. Nie trudno o okultystyczne skojarzenia związane ze spirytyzmem, ale również wyszydzanie ortodoksyjnego chrześcijaństwa. Niestety, propagatorzy kościoła Bethel tylko zintensyfikowali swoje wsparcie, zapraszając do naszego kraju kolejnych liderów tej wspólnoty.

SOZO

Wspominaliśmy również o służbie Sozo pochodzącej z Bethel Church, a opartej na bezbożnych ideach psychologii oraz szamanistycznych praktykach. Jest to kolejny przykład potwierdzający stwierdzenie, że duchowość pochodząca z Bethel wprowadza ludzi na inną drogę odciągając ich od prawd Ewangelii.
O Sozo czytaj więcej tutaj: “Wewnętrzne uzdrawianie chrześcijaństwo czy okultyzm? – SOZO”

„PRZEPRASZAJĄCY JEZUS”

Kiedy jeden z młodych liderów Bethel relacjonował swoją wizję, w której Jezus płaczącym głosem prosił go o przebaczenie zadanych mu zranień byliśmy zdumieni faktem, że w kościele Bethel to Jezus prosi ludzi o przebaczenie a nie ludzie Jezusa. Jest to absolutnie surrealistyczny obraz wspólnoty, która rzekomo opiera się na Biblii. To niesamowite, że ludzie omamieni kłamstwem wierzą w podobnego rodzaju fałszywe przeżycia i wizje.
Po opublikowaniu tego materiału zauważyliśmy, że niewielu z nas było zszokowanych oświadczeniem pastora Bethel. Czyżby w kościołach ewangelicznych w naszym kraju dochodziło do pewnego rodzaju uodpornienia na kolejne dziwactwa?

ANIOŁ FINANSÓW

W kolejnym wystąpieniu pastor Seth Dahl odpowiadający za służbę wśród dzieci, relacjonował swoje spotkanie z aniołem. Dahl, który bez bojaźni Bożej przedstawiał urojone spotkanie z Jezusem proszącym go o przebaczenie, tym razem opowiadał o spotkaniu z ogromnym aniołem. Zapytał on anioła o jego imię, a następnie wyszukał jego znaczenie w wyszukiwarce google. Okazało się, że imię jest tożsame z nazwą jednej z firm finansowych, a więc Dahl doszedł do przekonania, że był to anioł odpowiedzialny za finanse kościoła Bethel.

PELAGNIANIZM

Inny z liderów, Eric Johnson powiedział, że każdy system myślenia powinien zaczynać się od idei mówiącej o tym, że człowiek jest dobry. Swoje stwierdzenie E. Johnson odniósł nie tylko do ludzi zbawionych, ale i do niewierzących.
Jest to oczywiście stara herezja zwana pelagianizmem. Pelagiusz nauczał, że ludzie urodzili się niewinni, bez skazy grzechu pierworodnego. Pelagiusz wierzył, że grzech Adama nie wpłynął na kolejne pokolenia ludzkości. Pelagianizm został stanowczo potępiony przez Kościół i uznany za herezję. Stoi on w sprzeczności z podstawowymi prawdami Pisma Świętego.
Pelagianizm nie tylko gloryfikuje jednostkę ludzką ale także dokonuje deprecjacji Bożej łaski. Etos pelagianizmu można streścić słowami „zbawienie przez własne dokonania”. W czasach reformacji Luter był przekonany, że większość zachodniego kościoła popadła w pelagianizm, tracąc z oczu pojęcie „bożej łaski” i polegając na ludzkiej samowystarczalności. Dzisiaj ta herezja na nowo odżywa w wielu wspólnotach mieniących się kościołami chrześcijańskimi.
Bethel jest wypełniony fałszywymi wizjami, proroctwami i snami. To nie jest kościół chrześcijański.

INDOKTRYNACJA DZIECI

Indoktrynacja to systematyczne i natarczywe wpajanie jakichś idei lub doktryn. Jeśli definicja słownikowa jest trudna do przyjęcia, można określić to inaczej: pranie mózgu.
Apostołowie i prorocy z Nowej Reformacji Apostolskiej mają na celu nie tylko wyposażenie w duchową moc ludzi dorosłych, ale i dzieci. Poprzez takich proroków jak Rick Joyner, Bill Hamonn i Catherine Brown, chcą zbudować armię dzieci, która będzie prowadzić kościół w czasach ostatecznych. Ci fałszywi nauczyciele głoszą, że obecne pokolenie dzieci będzie ostatnią generacją kościoła. Tak więc muszą zostać one przeszkolone w zakresie dokonywania cudów i poruszania się w duchowej rzeczywistości. To Joyner napisał, że małe dzieci będą wypędzać demony, uzdrawiać chorych i wskrzeszać umarłych. Niektóre z nich będą według niego brały panowanie nad całymi szpitalami lecząc wszystkie choroby poprzez nakładanie swoich rąk na budynki.
Dzieci są również ważną częścią programu „przebudzenia kulturowego” realizowanego przez Bethel Church. W kościele znajdują się pokoje przeznaczone do supernaturalnych dokonań. Dzieci są tam uczone jak modlić się za chorych. Jedno dziecko udaje chore a drugie modli się o jego uzdrowienie. Deborah Reed zaangażowana w służbę wśród dzieci, opisuje w jaki sposób dzieci szkolone są w posłudze „wskrzeszania umarłych”: jedno dziecko jest zawijane w papier toaletowy i udaje zmarłego – jest jakby mumią. Prowadząca pyta dzieci „co robimy w takiej sytuacji” na co te chóralnie odpowiadają: „modlimy się!”.
Po chwili jedno dziecko mówi: „Joe rozkazuję aby twój duch wrócił z powrotem do twojego ciała”. Kiedy nic się nie dzieje Reed pyta raz jeszcze dzieci „co robimy w takiej sytuacji”, na co te ponownie odpowiadają: „modlimy się!”. Wtedy dziecko udające zmarłego powoli zaczyna rozsuwać owijający go papier toaletowy, po czym triumfalnie „powraca do życia”.
Don Mayer, dyrektor Bethel Christian School, stwierdził: “Musimy wziąć odpowiedzialność. Bóg powiedział nam, że trenujemy córki i synów Najwyższego”.
Pranie mózgu jest kontynuowane w późniejszych latach w Bethel School of Supernatural Ministry. W szkole, w której patrząc po obowiązującej studentów literaturze, panuje niepodzielny kult lidera. Młodzi ludzie wprowadzani są w tajniki uwielbienia proroczego, interpretacji snów i wizji, proroczego wstawiennictwa, technik uzdrowienia itp.
Ci ludzie poprzez swoje kłamliwe nauki niszczą życie dzieci, które nie są zapoznawane z biblijną Ewangelią, ale z charyzmatycznymi praktykami oraz dominionistycznym myśleniem, które ma kształtować w nich przekonanie o wyjątkowości oraz elitarności.

Przeczytaj jeszcze:   Nauczanie Bethel Church: Bill Johnson, Jesus Culture i Sozo Prayer

MISTYCYZM

Bill Johnson to nie tylko propagator nauk New Age, ale także zwolennik klasycznego mistycyzmu kontemplacyjnego przypominającego praktyki monastyczne znane z Kościoła Katolickiego. Bethel posiada Alabaster House – dom modlitwy z przylegającymi ogrodami, który otwarty jest 24 godziny na dobę zapewniając człowiekowi możliwość spotkania z Bogiem w ciszy i kontemplacji.

DOM GENERAŁÓW

Bill Johnson kupił bogatą bibliotekę należącą do Robertsa Liardona autora książki „Generałowie Boga”. Książka Liardona jest również niezwykle popularna w naszym kraju. Doczekała się nawet wznowienia. Jednakże niewiele osób słyszało opowieść Liardona, który twierdzi, że był w niebie gdzie Jezus sam osobiście ordynował go do służby. On sam w 2001r. został odsunięty od prowadzenia kościoła Embassy Christian Centre w Kalifornii z uwagi na przyznanie się do relacji homoseksualnej z młodzieżowym liderem tejże wspólnoty. To taka mała dygresja, dla polskich fanów Robertsa Liardona.
Wracając do Domu Generałów, ogromna ilość woluminów książkowych przeszła na własność kościoła Bethel. Ale House of Generals to nie tylko biblioteka. To również miejsce gdzie znajdziemy m.in. fortepian Smitha Wigglesworth’a czy też suknię ślubną Kathryn Kuhlman. A więc w tym przypadku mamy do czynienia nie tylko z poszukiwaniem namaszczenia duchowego poprzez wizyty na grobach zmarłych uzdrowicieli, ale również z kompletowaniem artefaktów związanych z ich życiem. Cała ta praktyka jest zadziwiająco podobna do kultu relikwii w Kościele Katolickim.
Bill Johnson powiedział, że „jeśli będziemy honorować tych, którzy przed nami chodzili z Bogiem w przeszłości, to On da nam dostęp do ich namaszczenia”. Johnson wzywa nas do „honorowania” m.in. Williama Branhama, który stwierdził, że doktryna o Trójcy Świętej jest doktryną diabła, a Ewa poczęła Kaina współżyjąc z wężem. Sam Branham powiedział: „Zodiak, piramidy egipskie i Pismo Święte (…)  to trzy równorzędne objawienia woli Bożej, przez które Bóg przemówił do ludzkości. Moje ”objawienia” i ”proroctwa” powinny być stawiane na równi z biblią, jako jej dalszy ciąg, gdyż Bóg nadal przemawia przez swoich apostołów i proroków, a ja – W.M.Branham jestem ”prorokiem Eliaszem” zesłanym na ziemię przed drugim przyjściem Chrystusa”. Branham nie był sługą Bożym, ale fałszywym prorokiem, który swoją moc otrzymał od szatana. Osoby zainteresowane odsyłamy do książki „Czyim prorokiem był William M. Branham”.
Musimy obiektywnie stwierdzić, że gromadzenie pamiątek po zmarłych ludziach (których świadectwo życia pozostaje bardzo wątpliwie, a często jest zaprzeczeniem biblijnej prawdy) jest surrealistyczną praktyką.

BENNY HINN

W jednym ze swoich ostatnich proroctw, Benny Hinn stwierdził, że „Bóg nie skończył z Ameryką”. Widząc w wizji tysiące młodych ludzi oddających Bogu chwałę, Hinn zwiastował wielkie przebudzenie, którego doświadczy Ameryka. Integralną częścią proroctwa przekazanego Hinnowi rzekomo przez Boga, była osoba Billa Johnsona, który przyniesie Boży ogień przebudzenia w narodzie amerykańskim. Benny Hinn jest spadkobiercą służby zmarłem uzdrowicielki charyzmatycznej Kathryn Kuhlman, którą Bill Johnson kwalifikuje jako jedną z potężnie używanych przez Boga osób. Hinn przyznał, że odwiedza grób Kuhlman w celu poszukiwania jej duchowego namaszczenia. Jest to zadziwiający zbieg okoliczności łączący go bezpośrednio z przedstawionymi praktykami Grave Sucking. Benny Hinn nie jest Bożym prorokiem. A duch który kieruje jego służbą nie bez przyczyny zwraca uwagę na osobę Billa Johnsona.

PODSUMOWANIE

Bethel to nie jest biblijne chrześcijaństwo. To tylko nieliczne przykłady absurdów, głupoty oraz całkowitej bezbożności.
Ludzie którzy w Polsce dokonują promocji kościoła Bethel i nauk pastora Johnsona powinni wreszcie zdać sobie sprawę z odpowiedzialności przed świętym Bogiem. Czas wzajemnych powiązań, koneksji, profitów finansowych powinien ustąpić miejsca prawdziwej pokucie i powrotowi do biblijnego chrześcijaństwa.
Bethel Church szczyci się rozpalaniem ognia przebudzenia na całym świecie. Przyglądając się zakresowi ich działalności należy przyznać, że wpływ Bethel Church ma wymiar globalny oddziaływujący na cały świat. Niestety, jest to inny ogień przed którym ostrzega nas Pismo.
Śledząc jeden z materiałów zamieszczony na łamach „Charismy” poświęcony służbie Bethel Church, doszedłem do wniosku, że w Bethel nie znajdziesz nauki o krzyżu, świętości, pokorze, bojaźni, uświęceniu. Biblia jest wykorzystywana instrumentalnie na potrzeby doktryn zbudowanych na prywatnych wizjach i przeżyciach liderów.
Kościół Bethel jest niebezpiecznym duchowo miejscem propagującym innego Jezusa i inną Ewangelię. Jest to część tworzącego się odstępczego kościoła będącego imitacją prawdziwego chrześcijaństwa.
Herezja jest koniem trojańskim w kościele, który prowadzi do przyjęcia alternatywnego systemu wierzeń. Herezja wydaje się być chrześcijaństwem, ale w rzeczywistości jest wrogiem wiary siejącym ziarno duchowej destrukcji. Jest jak rak, który zaczyna się od jednej komórki a następnie mnoży bez kontroli organizmu i przenika do zdrowych tkanek. System replikacji ma na celu opanowanie całego organizmu i doprowadzenie do śmierci.
Dokładnie tak samo jest w świecie duchowym. Nie myślmy, że możemy bezkarnie karmić się naukami pochodzącymi z Bethel. Wszystko ma swoje konsekwencje. Bill Johnson odszedł od ortodoksyjnego chrześcijaństwa i stał się częścią apostatycznego kościoła będącego tworem sprzeciwiającym się Jezusowi Chrystusowi.
Prorocy prorokują fałszywie, a kapłani nauczają według własnego widzimisię; mój zaś lud kocha się w tym. Lecz co poczniecie, gdy to się skończy?”  (Jr 5:31)
źródło: 5SOLA.PL

Print Friendly, PDF & Email
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x