Czym jest ateizm? (wersja robocza)

Obserwuj wątek
( 0 Obserwujących )
X

Obserwuj wątek

E-mail : *

Czym jest ateizm? (wersja robocza)

inspiracja  na podstawie http://www.conservapedia.com/Atheism
Ateizm, jak go określa w Stanford Encyclopedia[1] oraz  the Routledge Encyclopedia of Philosophy[2], oznacza zaprzeczenie istnienia wszechmocnego, wszechwiedzący i dobrego Boga. Z kolei Matt McCormick w Encyclopedia of Philosophy[3], określił ateistę jako ” osobę, która nie wierzy, że istnieje Bóg lub istota boska”, czyli jest to postawa negująca teizm[4]“. Począwszy od drugiej połowy XX wieku i dalej, wiele agnostyków / ateistów twierdziło, że ateizm powinien być definiowany jako brak wiary w Boga lub bogów. Ateizm posiada wpływ na  jednostki i społeczeństwa, a osoby przyjmujące ateistyczny światopogląd, posiadają przyczynowo-skutkowych wpływ na rzeczywistość.
Początki ateizmu
Diagoras z Melos był starożytnym greckim ateistą, poetą i sofistą  z V w. p.n.e.
Tak, więc historię ateizmu można datować już w V wieku p.n.e. Od tej pory powstało  wiele rozwijających szkół myślenia ateistycznego.
Ateizm i dlaczego ateiści twierdzą, że nie wierzą?
Ateiści twierdzą, że istnieją dwie główne przyczyny zaprzeczenia istnienia Boga i / lub ich niedowierzania o Bogu:
Przekonanie, że istnieją pozytywne dowody lub argumenty, że Bóg nie istnieje ( silny ateizm , który czasami nazywa się pozytywnym ateizmem),
Przekonanie,  że ciężar udowodnienia, że ​​Bóg istnieje, posiadają tylko dla wierzący w Boga. Ateiści,z kolei uważają, że takie argumenty są błedne i dlatego to wiara jest nieuzasadniona (słaby ateizm ).
Użycie jest nieprawidłowe i zostało wymyślone przez ateistów, aby zwiększyć ich liczbę. Jeśli wierzysz, że Bóg nie istnieje, jesteś ateistą. Jeśli nie potrafisz udowodnić,  albo nie rozumiesz argumentów za istnieniemBoga, nie jesteś ateistą, jesteś pewnego rodzaju agnostykiem.
Innym rozróżnieniem ateistów proponuje się między nieświadomym a świadomym ateizmem. Ateizm oznacza aktywne świadome odrzucenie istnienia Boga. “Nieświadomy ateizm” odnosi się do braku wiary w Boga, ponieważ ktoś nie jest świadomy tego pojęcia. Ateiści używają tego do twierdzenia, że “dzieci są ateistami”, ponownie w celu zwiększenia  liczby ateistów. Jednak znów jest to nadużywanie terminologii. “Nieświadomy ateizm” nie jest ateizmem. Niemowlęta, tylko dlatego, że jeszcze nie zna  pojęcia “Boga”, nie są ateistami. Aby być ateistą, musisz spotkać się z ideą “Boga” i zdecydować się na jej odrzucenie. Dziecko nie jest nawet agnostykiem ponieważ agnostyk spotkał się z idea Boga i jest osobiście przekonany, , że nie jest to prawdą czy uważa, że w ogóle nie można Boga poznać. Dziecko nie spotkało się jeszcze z tą ideą.
W 1876 r. Charles Bradlaugh zaproponował, aby ateizm nie potwierdził “nie ma Boga”, a tym samym starał się rozcieńczyć tradycyjną definicję ateizmu. [3] [6] Jak wspomniano powyżej, w drugiej połowie XX wieku propozycja, że ​​definicja ateizmu została zdefiniowana jako zwykły brak wiary w Boga lub bogów, zaczęła się powszechnie rozwijać przez agnostystyków/ ateistów. [3] [7] Obecnie ateiści / agnostycy i debatują na temat  znaczenie słowa ateizm. [3] [8]
Krytycy szerszej definicji ateizmu jako zwykłego braku wiary często wskazują, że taka definicja jest sprzeczna z tradycyjnym / historycznym znaczeniem słowa, a taka definicja sprawia, że ​​ateizm jest nie do odróżnienia od agnostycyzmu. [2] [3] [9]
Frakcje ateizmu
Dr J. Gordon Melton powiedział o ruchu ateistycznym (ateizm zorganizowany), że ateizm nie jest ruchem, który ma tendencję do tworzenia wspólnoty, ale w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił pewien wzrost zorganizowanego ateizmu [11].
 
Jacques Rousseau napisał w “Daily Maverick”: “W Elevatorgate .. przez trzy tygodnie trwały  walki w społeczności świeckiej, i dało zauważyć, że niektórymte kłotnie odpowiedały” [12]. Były ateista napisał: “Jako ateista, przez 40 lat, zauważyłem, że istnieje wiele rodzajów ateizmu, i istnieje rzeczywista bitwa między nimi “[13].
Ateizm walczący
Blair Scott był w zarządzie American Atheists [14] a wcześniej dyrektorem Państwowej Organizacji Ateistów w stanie Alabama. W dniu 1 grudnia 2012 r. zrezygnował ze stanowiska dyrektora działu  grupy “American Atheists” z powodu walki z inną grupą “the American atheist movement” [15].
Pan Blair napisał:
“Spędziłem ostatni tydzień, rozmyślając nad tym, jakie jest tym momencie moje miejsce w ruchu. Jestem zmęczony walką: na każdym poziomie. Szczególnie martwi mnie to, że pozwoliłem sobie na to wciągnąć i zaangażować., które jest dla mnie irytujące …  [15] Ateista Neil Carter napisał:
“Moi przyjaciele ostatnio zauważyli, jak ateistyczna wspólnota może być kąśliwa i kytyczna, nie tylko dla ludzi spoza gupy, ale i do swoich członków. Czy kiedykolwiek subkultura była bardziej podatna na wzajamne dogryzanie sobie? Naprawdę nie wiem [16] Dawid Smalley powiedział o ateistycznym ruchu ateistycznym: “Zjadamy się wzajemie … rozpadamy się” [17].
 
[1] https://plato.stanford.edu/entries/atheism-agnosticism/,  9.07.2017
[2] https://www.rep.routledge.com/articles/thematic/atheism/v-1 , 9.07.2017
[3] http://www.iep.utm.edu/atheism/, 9.07.2017
[4] Teizm jest pogląd, że istnieje Bóg, który jest twórcą i podtrzymującym wszechświat i jest nieograniczony w odniesieniu do wiedzy (wszechwiedza), władzy (wszechmocy), egzystencji  (wszechobecności) i doskonałości moralnej. por. http://www.iep.utm.edu/god-west/

Print Friendly, PDF & Email
Przeczytaj jeszcze:   Czy teologia nie jest "naukowa"?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
apologetyka.org
0
Would love your thoughts, please comment.x