Fałszywe proroctwa E. G. White

Obserwuj wątek
( 0 Obserwujących )
X

Obserwuj wątek

E-mail : *
Mało komu znane są jedne z pierwszych proroctw E. G. White, prorokini adwentystów dnia siódmego. Oni próbują je bagatelizować albo reinterpretować, ale sami oceńmy słowa ich liderki.

Fałszywe proroctwa E. G. White

 
E. G. White (zm. 1915), prorokini Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, wygłosiła w swoim życiu wiele zapowiedzi i proroctw.
Przedstawiamy najważniejsze z nich z jej dzieła „Doświadczenia i Widzenia oraz Dary Ducha” (1997).
 
Zapowiadała ona, że Bóg powiadomi ją o przyjściu Jezusa i o „dniu i godzinie”:
 
„Wkrótce usłyszeliśmy głos Boga, jak szum wielu wód, który nas powiadomił o przyjściu Jezusa, z podaniem dnia i godziny, żyjący święci w liczbie 144000 zrozumieli ten głos, podczas gdy bezbożni uważali to za grzmot i trzęsienie ziemi. Kiedy Bóg objawił ten czas, wylał na nas Ducha Świętego, twarze nasze zaczęły jaśnieć chwałą Bożą, tak jak u Mojżesza, gdy schodził z góry Synaj” (Doświadczenia i Widzenia 1997 s. 15).
 
W edycji z roku 1935 proroctwo to występuje na stronie 11.
 
E. G. White zapowiadała, że będzie za swego życia przemieniona i podjęta do nieba wraz ze zmartwychwstałymi.
 
„Po tym nastąpiło silne trzęsienie ziemi, groby się otwierały i umarli powstali, odziani w nieśmiertelność. Gdy 144000 poznało swych przyjaciół, których śmierć im zabrała, zawołali: »Alleluja« i w tym momencie byliśmy przemienieni i podjęci wraz z nimi w powietrze na spotkanie Pana. Wszyscy byliśmy objęci przez obłok i przez siedem dni niesieni ku szklanemu morzu, dokąd przyniósł Jezus korony, by je własnymi rękoma włożyć na nasze głowy” (Doświadczenia i Widzenia 1997 s. 16).
 
W edycji z roku 1935 proroctwo to występuje na stronie 12.
 
Prorokini zapowiadała, że teraz „czas prędko się wypełni” w „przeciągu kilku miesięcy”.
 
„Lecz teraz już czas jest prawie wypełniony i to czego myśmy się nauczyli w przeciągu kilku lat, muszą się inni nauczyć w przeciągu kilku miesięcy” (Doświadczenia i Widzenia 1997 s. 67).
 
W edycji z roku 1935 proroctwo to występuje na stronie 52, z nieco innymi i mocniejszymi słowami:
 
„Lecz teraz już prędko czas się wypełni i to, czego myśmy się nauczyli w przeciągu kilku lat, muszą inni się nauczyć w przeciągu kilku miesięcy” (Doświadczenia i Widzenia 1935 s. 52).
 
Czyż nie jest to manipulacja tekstem E. G. White przez dzisiejszych adwentystów?
Jeszcze wcześniej E. White oczekiwała i rozgłaszała jako “fałszywy prorok” przyjście Pana w roku 1843 i 1844:
“W latach 1840 i 1842 brała udział, wraz z innymi członkami swej rodziny, w zebraniach millerystów organizowanych w mieście Portland. Z zainteresowaniem przyjęła poglądy adwentowe głoszone przez Williama Millera i jego współpracowników, z ufnością oczekując powrotu Zbawiciela, najpierw w roku 1843, a następnie w roku 1844. Ellen aktywnie uczestniczyła w pracach ruchu, głosząc poselstwo o drugim adwencie wśród rówieśników” (Nauki Pisma Świętego Z. Łyko, Warszawa 1989, s. 441).
A co na to Biblia?
 
Mt 7:15-20 – „Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A więc: poznacie ich po ich owocach”.
 
Mt 24:23-24 – „Wtedy jeśliby wam kto powiedział: »Oto tu jest Mesjasz« albo: »Tam«, nie wierzcie! Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych”.
 
Łk 21:8-9 – „Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: ‘Ja jestem’ oraz: ‘Nadszedł czas’. Nie chodźcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec».”.
 
Pwt 18:20-22 – „Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych – taki prorok musi ponieść śmierć». Jeśli pomyślisz w swym sercu: «A w jaki sposób poznam słowo, którego Pan nie mówił?» – gdy prorok przepowie coś w imieniu Pana, a słowo jego będzie bez skutku i nie spełni się, [znaczy to, że] tego Pan do niego nie mówił, lecz w swej pysze powiedział to sam prorok. Nie będziesz się go obawiał”.

Włodzimierz Bednarski

 

Print Friendly, PDF & Email
Przeczytaj jeszcze:   Jak Żyd Apostoł Paweł mógł odrzucić szabat? Polemika z poglądem adwentystów.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
apologetyka.org
0
Would love your thoughts, please comment.x