Zastraszeni i niedouczeni, niezdolni do obrony swojej wiary

Obserwuj wątek
( 0 Obserwujących )
X

Obserwuj wątek

E-mail : *

Wielu chrześcijan jest „kompletnie nieprzygotowanych” do obrony swojej wiary – uważa znany amerykański filozof, teolog i czołowy apologeta chrześcijański William Lane Craig. Nie ma on wątpliwości, że istnieje pilna potrzeba wyposażenia przez Kościół swoich członków w stosowną wiedzę, aby mogli skutecznie odpowiadać na trudne pytania na temat swojej wiary.
Niezwykle przydatnym arsenałem w demaskowaniu często ukrytej za pancerzem arogancji ignorancji ateistów i agnostyków jest jego najnowsza książka Sensowna kontra: odpowiedzi na trudne pytania na temat Boga, chrześcijaństwa i Biblii (A Reasonable Response: Answers to Tough Questions on God, Christianity and the Bible). Prof. Craig daje w niej wskazówki jak chrześcijanie mogą pokonać w dyskusji na temat wiary ateistów i agnostyków. Przekonuje on, że udzielanie dobrych odpowiedzi na trudne pytania na temat naszej wiary, jest szczególnie ważne w kontekście panującego w życiu publicznym wrogiego chrześcijaństwu klimatu kulturowego, który ułatwia ateistom bycie bardziej aroganckimi, a czasem wręcz agresywnymi w swoich atakach na przekonania religijne chrześcijan.
Odnosząc się do przeprowadzonego w 2012 r. przez instytut Pew Research Center sondażu, który stwierdza wzrost liczby Amerykanów nieidentyfikujących się religijnie, Craig zasugerował, że jest to po części wynikiem aktywności inspirowanego twórczością m.in. Sama Harrisa, Richarda Dawkinsa, Daniela Dennetta i Christophera Hitchensa ruchu Nowy Ateizm, któremu udało się usunął piętno jakie nosili ludzie identyfikujący się jako ateiści.
Badanie PRC odnotowuje, że prawie 20 proc. Amerykanów nie identyfikuje się religijnie, ale wielu z nich w pewnym sensie pozostaje „religijnymi”. Sondaż również pokazuje, że w tej liczbie było 6 proc. respondentów, którzy nie określili siebie mianem ateistów czy agnostyków.
Profesor Craig związany obecnie z Talbot School of Theology, uważa, że chrześcijanie powinni czuć zaniepokojeni narastającymi atakami na chrześcijaństwo ze strony ateistów i gotowi dać im odpór. – Sądzę, że musimy przedstawić solidne argumenty dlaczego wierzymy, że Bóg istnieje i dlaczego jako chrześcijanie wierzymy, że w pełni objawił się w Jezusie z Nazaretu. Wierzę, że jeśli będziemy mogli to zrobić, pokonamy wielu tych, którzy identyfikują się jako agnostycy czy ateiści – powiedział Craig.
Craig uważa, że jego najnowsza książka Sensowna kontra: odpowiedzi na trudne pytania na temat Boga, chrześcijaństwa i Biblii, może pomóc wyposażyć chrześcijan do „podjęcia walki o wiarę” i być pomocną dłonią w przygotowaniu do obrony każdemu, kto pyta…
– Myślę, że wielu chrześcijan jest zastraszonych ponieważ ateiści są bardzo często agresywni. Atakują personalnie i robią tak w imię rozumu i argumentów intelektualnych. I wielu chrześcijan czuje się kompletnie nieprzygotowanymi do obrony tego w co wierzą i czują się nieprzygotowani do odpowiedzi na trudne pytania które ich niewierzący przyjaciele im stawiają – powiedział Craig.
Prof. William Lane Craig, którego wydana w 1994 r. książka Sensowna Wiara: chrześcijańska prawda i apologetyka nadal po prawie 20 latach cieszy dużą poczytnością, przez lata i z powodzeniem zgłębiał poglądy wybitnych teologów, naukowców i ateistów, takich jak m.in. Paul Kurtz, Bart Ehrman czy Christopher Hitchens. W 2010 r. prof. Craig uczestniczył z nimi w grupowej dyskusji, jednak znany biolog ewolucyjny i autor bestsellerów Richard Dawkins nadal odmawia debaty jeden na jednego z Craigiem.
Krzysztof Warecki, CP
https://www.pch24.pl/zastraszeni-i-niedouczeni–niezdolni-do-obrony-swojej-wiary,19825,i.html

Print Friendly, PDF & Email
Przeczytaj jeszcze:   Gdy nauka prowadzi do Boga - Dinesh D’Souza
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
apologetyka.org
0
Would love your thoughts, please comment.x