Moje pytania do ks. Tomasz Szałandy w sprawie zarzutów do Anny Kuraś (Kurs Alpha)

Obserwuj wątek
( 0 Obserwujących )
X

Obserwuj wątek

E-mail : *
Po lekturze wpisu ks. Szałandy nie mogłem się powstrzymać.
Szkodliwe duchowo prywatne poglądy o Alpha
W dniu dzisiejszym, na łamach YT, Pani Anna Kuraś, publicznie stawia pytanie: „Dlaczego Pasterze Kościoła katolickiego firmują swoją osobą Kursy Alpha, których twórcą jest protestant, nieukrywający swoich kontaktów z demonicznym zborem zielonoświątkowym Toronto Blessing, oraz ich duchowych wpływów na stworzenie Alpha”?
1. Jeżeli Autorka kieruje pytanie do Pasterzy – dlaczego na YT a nie w korespondencji prywatnej?
2. Jeżeli wg Autorki czymś złym jest fakt, iż twórcą Kursów Alpha jest protestantem, to idąc Jej tokiem myślenia, należy sądzić, iż dla Autorki równie złym są np. ikony pisane przez Prawosławnych, albo struktura katolickiej Mszy świętej, która ma wiele elementów z liturgii synagogalnej.
3. Jeżeli Autorka publicznie operuje terminem „demoniczny zbór zielonoświątkowy Toronto Blessing”, to oznacza publiczne ogłaszanie nieprawdy – kłamstwa. Nie ma takiego zboru – także zielonoświątkowego. Publiczne przypisywanie jakiejś wspólnocie demoniczności zdecydowanie wybiega poza kompetencje Autorki, a wynika jedynie z jej przekonania. A to prywatne przekonanie Autorki – niepoparte opinią Kościoła kanadyjskiego– bo on jest najbliżej wspólnoty z Toronto, i on ma kanoniczne kompetencje ku temu – jest dość ułomne i karkołomne.
4. Jeżeli Autorka twierdzi, iż czymś złym jest spotkanie się jednego z liderów katolickiej wspólnoty charyzmatycznej z członkami wspólnot protestanckich z nurtu określanego jako TB, to dlaczego nie krytykuje tego rodzaju spotkań papieży czy członków dykasterii rzymskich? Tak przy okazji, dlaczego Autorka rości sobie prawo posługiwania się zdjęciami z prywatnej kolekcji, bez zgody ich właściciela? Siódme –nie kradnij – brzmi.
5. Jeżeli Autorka w kontekście spotkań wyżej wspomnianego lidera (i osób obecnych na bezprawnie zawłaszczonych zdjęciach, nie mając też zgody na upublicznianiu w swoim materiale ich wizerunków), cytuje Konstytucje Apostolskie z IV wieku: „Jeżeli jakiś duchowny lub świecki wejdzie do synagogi Żydów lub do świątyni heretyków aby się modlić, zostanie złożony z urzędu i wyłączony z Kościoła (VIII, 47, 65), sugerując ich obowiązywalność, to powinna – w ramach konsekwencji – uznać, iż „winien grzechu będzie ten, kto pości w dniu Pańskim” (V 20, 18), czy choćby to, że „biskup, prezbiter i diakon winni pozostać w jednym związku małżeńskim” (VI, 17,1).
Prywatne przekonania Autorki, iż Alpha jak i Ogólnopolska Konferencja Alpha, to „protestantyzm w natarciu”, wraz z powyżej wymienionymi przekonaniami Autorki, pozwalają uznać je za błędne, krzywdzące, obraźliwe, niekompetentne i duchowo szkodliwe. Ich publikacja w przeddzień Ogólnopolskiej Konferencji Alpha nie jest niestety jedynie wyrazem złośliwości.
Mam do księdza jak zwykle parę pytań.
 
ad. 1 Jest to forma listu otwartego. W czym problem?
 
ad.2 Czym innym jest prawosławna ikona czy protestancka choinka od czterdziestu tysięcy protestanckich denominacji, gdzie każdy uważa, że ma osobistą relację z Jezusem, z Duchem Świętym i dlatego krytykuje Kościół Katolicki, który „odszedł od prawdziwej wiary w czwartym wieku”, dodając do Pisma Świętego jakąś „tradycję”; na podstawie tej „osobistej relacji” nie wierzy w rolę Maryi, nie uznaje ofiary Mszy Św. i postanawia „Duch Święty i my” założyć nowe jeszcze bardziej charyzmatyczne zbory?
 
ad. 3 Tak była to zieloświątkowa wspólnota kościół Vineyard, która swoje doświadczenie na lotnisku nazwała Toronto Blessinig.
 
Czy rozeznawanie duchowe jest kompetencją duchową i obowiązkiem każdego katolika? Dla księdza raczej nie czy mi się tylko tak wydaje?
 
Episkopat Kanady nie ma kompetencji w wydawaniu oświadczeń w sprawie kościołów zielonoświątkowych, bo nie są to wspólnoty katolickie. (Czy taką bzdurę podsunął ksiądz także Marcinowi Zielińskiemu, u nie też to słyszałem?)
 
ad.4 Czym innym jest wspólna modlitwa czy projekty charytatywne od słuchania w kościołach nauczań pastorów zielonoświątkowych.
Dokumenty Kościoła stwierdzają jasno:
Przymuszani wiarą, zobowiązani jesteśmy wierzyć i utrzymywać, że jest jeden święty, katolicki i apostolski Kościół. I stanowczo wierzymy oraz wyznajemy, że poza nim nie ma zbawienia ani odpuszczenia grzechów. (…) Oświadczamy, mówimy, definiujemy i ogłaszamy, że do zbawienia każdego stworzenia ludzkiego absolutnie konieczna jest podległość rzymskiemu papieżowi (papież Bonifacy VIII, bulla Unam Sanctam, 1302)
 
Święty Kościół Rzymski stanowczo wierzy, wyznaje i głosi, że nikt z poza Kościoła Katolickiego, nie tylko poganie, ale także żydzi i heretycy i schizmatycy, nie może mieć życia wiecznego; ale że oni pójdą do ognia wiecznego przygotowanego dla szatana i jego aniołów, jeśli przed śmiercią do niego nie dołączy; i dlatego ważna jest jedność tego ciała eklezjalnego, z której tylko ci pozostali w tej jedności mogą skorzystać dla zbawienia przez sakramenty Kościoła, i że tylko oni mogą otrzymać wieczną nagrodę za swoje posty, jałmużny i inne dzieła chrześcijańskiej pobożności i obowiązki chrześcijańskiego żołnierza. Nikt inny, nawet jeśli jego jałmużna jest tak wielka jak może być, nikt, nawet jeśli przelewa swoją krew w imię Chrystusa, nie może zostać zbawiony, jeśli nie pozostanie w łonie i w jedności Kościoła Katolickiego (papież Eugeniusz IV, bulla Cantate Domino, 1442)
 
ps.
Zdjęcia publikowane na Facebooku są już własnością firmy. Każdy kto ma profil wyraził na to zgodę.
Błędem nie było podanie źródła.
Kamil Beniuk
Link na Facebook(apologetyka.org jest zablokowana)
Print Friendly, PDF & Email
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
apologetyka.org
0
Would love your thoughts, please comment.x