WOW Life Church – to dzieje się w Polsce

Obserwuj wątek
( 0 Obserwujących )
X

Obserwuj wątek

E-mail : *
  1. WOW Life Church – Duchowe zwiedzenie z Sri Lanki
  2. WOW Life Church i powiązania z katolickim ruchem charyzmatycznym

 
W poprzednim tekście wiele napisałem na temat „kościoła” WOW Life Church na Sri Lance oraz jego duchowych przywódcach Kirbym i Fionie de Lanerolle. Choć w moim uznaniu temat jest bardzo ciekawy, to jednak ktoś mógłby zapytać „Jak to się ma do KK, a już w ogóle jaki wpływ może mieć na katolików w Polsce”. Pytanie jest jak najbardziej zasadne. Sri Lanka daleko, a tu w Polsce wydawać by się mogło nie ma to większego znaczenia. Cały temat można by potraktować jako nowinkę, jednakże – NIE DA SIĘ. Nie da się przejść obok tego obojętnie z powodu działającej już od kilku lat w Polsce grupy religijnej, która swój dorobek duchowy zbudowała na nauczaniu i duchowości WOW Life Church. Grupa ta nazywa się „Formacja Transformacja” lub bardziej zdrobniale – „Transformersi”. 
„Formacja Transformacja (znana także jako Transformesi) została założona przez czwórkę przyjaciół, którzy poznali żywego Boga w kościele @Wowlifechurch na Sri Lance. Pastorzy kościoła WOW i nasi ukochani rodzice duchowi Kirby i Fiona de Lanerolle pokazali nam chrześcijaństwo pełne niezwykłych znaków, cudów, objawienia Bożego Słowa i głębokiej przyjaźni z Jezusem. Dziś, już w nieco większym gronie, chcemy stworzyć podobne miejsce w Polsce – niosąc życie, radość i wiarę w to, co wydaje się niemożliwe.”
https://www.facebook.com/pg/formacjatransformacja/about/
Na poniższym zdjęciu ekipa „Formacji Transformacji” wraz z Kirby i Fioną de Lanerolle (z prawej strony) na Sri Lance.

Fot. https://www.facebook.com/pg/formacjatransformacja/about/
Tak więc Transformersi” to wspólnota założona przez osoby, które duchową przemianę przeszły poprzez nauki i modlitwy pastorów Kirby i Fiony de Lanerolle. Właśnie taką duchowość promują w Polsce.  

http://transformersi.pl/?page_id=2
W założeniach jest to bez dominacyjna wspólnota chrześcijańska czerpiąca z bogatej tradycji Kościoła. Pojęcie „Kościół” jest tutaj dość otwarte, gdyż inspiracje są czerpane przede wszystkim z WOW Life Church jak również wszystkich tych denominacji, gdzie prym wiodą charyzmatyczne wspólnoty religijne. Na pierwszy rzut oka widać otwartość na wszystkie wyznania lub jego brak. Odwoływanie się do „bogatej tradycji Kościoła” dla każdego może oznaczać co innego. W przytoczonym opisie wskazywana jest tradycja KK poprzez postacie świętych, ze względu na spektakularne cuda jakie dokonywały się w ich życiu. Jednak nie chodzi tu wskazanie na ich przynależność do jedynego Świętego Kościoła Chrystusowego, rygorystycznego życia w ascezie oraz przede wszystkim do mówienia o tym, że ich centralnym punktem życiodajnej siły były sakramenty święte. Ich postacie przytaczane są jedynie po to aby podkreślić swą otwartość na różne wyznania oraz aby uzasadnić pogląd, że prawdziwym przejawem „chodzenia w Bożej mocy” są ponadnaturalne cuda jako widzialny znak dla ludzkości.  Na równi z świętymi KK są wyliczani są zielonoświątkowi liderzy jak Reinchard Bonnke oraz Daniel Kolenda, który jest niejako duchowym następcą Richarda Boonke. Ich posługa znana jest wśród protestantów w dużej mierze za sprawą organizacji „Chrystus dla wszystkich narodów” (CFAN), założonej przez Richarda Boonke. Jednak tu nie będę prezentował tych postaci, gdyż jest to rozległy temat warty osobnego tekstu. Bardzo charakterystyczną cechą dla grup neo-pentakostalnych jest czynienie rzekomych cudów i stawianie ich na pierwszym miejscu w charyzmatycznej posłudze. Jest to swoistym motorem napędowym również dla wspólnoty „Formacja Transformacja”.
Formacja Transformacja została założona przez cztery osoby. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i medialnych osób tej grupy jest pani Agata Wartak. Pani Agata niejednokrotnie była proszona o wywiady dla takich katolickich mediów jak: Radio Niepokalanów, Wydawnictwo Więź, portal Deon.pl. W wywiadach bardzo często opowiada o swojej historii nawrócenia jaka dokonała się za sprawą Kirby i Fiony de Lanerolle z „Kościoła” WOW Life Church z Sri Lanki.
„Agata Wartak – Urodzona w 1987, z wykształcenia psycholog, z zawodu kierownik produktu w międzynarodowej firmie. Aktywistka społeczna i liderka chrześcijańskiej wspólnoty Formacja Transformacja. Podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku wolontariuszka w chorwackim obozie dla uchodźców. Dwukrotna uczestniczka wypraw misyjnych do Indii. Przez rok mieszkała na Sri Lance podczas wojny domowej. Autorka treningów antystresowych „Stresu Kres” (stresukres.pl) i współzałożycielka marki odzieżowej Holystic . Mieszka w Warszawie.”
Pani Agata wielokrotnie podróżowała na Sri Lankę, gdzie w 2009r doznała duchowego przebudzenia po spotkaniu z członkami „kościoła w WOW Life Church. W tym czasie również widziała okrutną spuściznę długoletniej wojny na Sri Lance która dobiegała końca. W wielu publikacjach internetowych opowiada o tym czego doświadczyła i czego się nauczyła przebywając w WOW Life Church. Oto kilka przykładów:

http://www.portalcel.pl/sri-lanka-kosciol-ktory-zna-swoja-tozsamosc/
Indie inaczej, czyli głusi słyszą
„Następnego dnia z samego rana ruszamy na spotkanie uzdrowieńcze, na którym spodziewamy się trzech tysięcy ludzi. Okazuje się jednak, że przybywa osiem tysięcy. Kiedy podjeżdżamy na miejsce spotkania dwoma busami, pola są pełne ludzi, stojących i leżących. Są też karetki i autobusy z chorymi. Wchodzimy do budynku, w którym już prawie wszystko jest przygotowane do działania. Stajemy obok siebie w rzędzie. Chorzy mają iść wzdłuż nas, podczas gdy my będziemy kłaść na nich ręce i ogłaszać pełne uzdrowienie. Na zewnątrz czeka tysiące osób. Nie ma zatem czasu na długie modlitwy i wszyscy wierzymy, że zanim nasi goście dojdą do ostatniej osoby – będą zdrowi. Czuję coraz większą miłość do ludzi, kłębiących się za drzwiami.
Zaczyna się spotkanie. Po krótkim wstępie przechodzimy do demonstracji Bożej mocy. (…) Co chwilę słyszę krzyk i owacje uzdrowionych osób. Ludzie zostawiają kule, ślepi odzyskują wzrok,  głusi słyszą. W pewnym momencie dwóch znajomych wychodzi na zewnątrz budynku i wsiadają do jednego z ambulansów. Leży tam człowiek, który od półtora roku jest w śpiączce. Pytają jakie jest jego imię, następnie przywołują starszego mężczyznę po imieniu, a ten w tym samym momencie budzi się. Fiona modli się o dziewczynkę głuchą od urodzenia – dziewczynka błyskawicznie odzyskuje słuch. Siostra Fiony, Melissa, modli się o człowieka na wózku inwalidzkim, ten wstaje. Therese modli się o kobietę z dużym guzem nad piersią, guz znika pod jej rękami
Potem, razem z Therese, modlimy się o dwóch głuchych chłopców. Obydwaj odzyskują słuch. Przybiega do mnie dziewczynka, prosząc o uzdrowienie oczu. Mówi, że nie widzi. Pokazuje jej kilka napisów, prosząc by przeczytała. Niestety nie potrafi. Modlę się raz i proszę by sprawdziła oczy. Nadal nie widzi. Modlę się krótko jeszcze raz i ponownie proszę o sprawdzenie. Tym razem zaskoczona dziewczynka czyta niewielki napis na budynku, płacząc dziękuje za uzdrowienie i ucieka do mamy. Całym sercem dziękuję Jezusowi, który daje nam taką moc.
http://www.portalcel.pl/beda-zdrowi-relacja-z-konferencji-w-indiach/#!
Będąc jak co roku na Sri Lance, pani Agata przeprowadziła wywiad z państwem de Lanerolle. Z wywiadu możemy dowiedzieć się o początkach działalności WOW Life Church, jak również o tym od kogo pastor Kirby de Lanerolle przyjął namaszczenie. Osobą tą jest Kobus van Rensburg – znany kazdnodzieja i teleewangelista. Po jego modlitwie pastor Kirby wszedł w wielowymiarową strukturę Słowa Bożego. Od tego momentu Słowo przychodzi do niego w wizjach lub snach.  
https://youtu.be/68Jt4GNmd1I?t=461
W tym wywiadzie pani Fiona de Lanerolle również opowiada o cudzie przemiany jej czarnej plomby w lśniące srebro która dokonała się na jej oczach:

https://www.youtube.com/watch?v=68Jt4GNmd1I&feature=youtu.be&t=1366
W 2017r będąc na Sri Lance, podczas spotkania wspólnoty WOW Life Church pani Agata dała świadectwo mówiące o tym, że jednym z największych cudów jakim była świadkiem było ładowanie się telefonów „bożą elektrycznością”:

https://www.instagram.com/p/BTO_YNOg4ds/
Podczas spotkań w WOW Life Church pani Agata czasami występuje w muzycznym zespole uwielbienia:

https://www.instagram.com/p/Bh–b7uFgFj/
 
W 2013r osoby z „Formacji Transformacji” (również pani Agata) uczestniczyły w programie 5D.
Czym jest „5D Program” pisałem w tekście dotyczącym historii WOW Life Church. Link poniżej.
https://www.facebook.com/groups/129185981013338/permalink/399721590626441/ 
 
„April 2013 Program. With participants coming all the way from Poland

Fot. http://www.wowlife.in/5-day-program-kirby-de-lanerolle-in-the-media/
Udział „Transformersów” w 2019r w inicjatywie WOW Life Church Games, której symbolem jest Ćma, jako symbol chrześcijańskiej transformacji:
 
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2514323035274162&set=a.148030848570071&type=3&theater
 
W poniższym filmie pani Agata Wartak wraz z Kamilą Żmudzką tłumaczą tą symbolikę:

https://www.facebook.com/watch/?v=1291783764331650

Dostępne w sieci nauczania pani Agaty mają bardzo pozytywny wydźwięk. Wręcz można odnieść wrażenie że jest to coachingowa sesja motywacyjna lub krótka rozmowa z psychologiem. Nagrania te motywują słuchaczy do działania, pozytywnego podejścia do codzienności i problemów, które należy powierzyć Panu Jezusowi. Psychologiczny wydźwięk nie powinien dziwić, gdyż pani Agata jest z wykształcenia psychologiem i niekiedy prowadzi warsztaty anty stresowe. Jednak tym co jest najbardziej akcentowane to uzdrowienia i cuda jakie mają przejawiać się w chwili obecnej
Dla przykładu, według poniższego filmu wolą Bożą jest to, aby chwała Boża manifestowała się w obecnym świecie, „Bóg mniej troszczy się aby zabrać nas do Nieba, a bardziej troszczy się o to aby sprowadzić niebo do Nas”. Tymi którzy mają dokonać tego, że Boża Chwała zacznie objawiać się tu na ziemi są osoby które na nowo odkopią wersety mówiące o tym jak bardzo Bóg kocha ziemię (…) i położą nacisk na to że cała ziemia napełni się Chwałą Pana. „Panu Jezusowi chodzi o to żeby niewidzialna rzeczywistość Nieba zamanifestowała się i ukazała również na ziemi”
https://youtu.be/gI22jYxiXQk?t=281
Wielokrotnie wskazywane są cudowne zdarzenia z życia świętych, jako przykład tego, że znaki, cuda i ponadnaturalność była obecna w Kościele pierwszych Chrześcijan. Dzisiaj natomiast są czasy objawienia się Synów Bożych, którzy to będą czynić cuda aby zamanifestować Bożą Chwałę tu na ziemi:
https://www.youtube.com/watch?v=IM1nJTzIdkI&feature=youtu.be&t=805
W dalszym fragmencie opowiada o pastorze Kirby de Lanerolle dzięki któremu uwierzyła w Boga. Przytoczona jest historia maratonu, który przebiegł uprzednio poszcząc i pijąc tylko wodę. Jednak pominięty został jeden ważny fakt, który opisałem w tekście dotyczącym tej historii gdyż pastor Kirby żywił się również „komunią”, o czym możemy przeczytać na oficjalnej stronie WOW.

W dostępnych nagraniach pani Agaty nie usłyszymy o jej doświadczeniach życia sakramentalnego z czasów gdy była jeszcze katoliczką. Wydaje się to być zupełnie nieistotne. W wywiadzie dla „Radia Niepokalanów” Pani Agata jak mówi o tym, że nigdy w Kościele Katolickim nigdy nie doświadczyła mocy Bożej. Dopiero będąc na Sri Lance poznała ludzi z WOW Life Church, którzy pokazali jak Bóg naprawdę działa w „kościele”:

http://radioniepokalanow.pl/bog-nie-milczy-bog-konkretnie-dziala-niezwykle-swiadectwo-agaty/
Według poglądów wspólnoty „Formacja Transformacja” istotą chrześcijaństwa jest czynienie cudów większych niż sam Pan Jezus i jest to prawdziwym pełnieniem woli Bożej. Pani Agata w poniższym filmie mówi o wchodzeniu w konkretne drzwi którym na imię Jezus. W mojej opinii jest to nic innego jak głoszenie poglądów Jezus – TAK, Kościół – NIE, mając oczywiście na myśli Kościół Katolicki. Jeżeli w to uwierzymy, to spłynie na nas nieskończona moc Ducha Świętego i takie znaki będą nam towarzyszyć: 
„Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie”

W ogólnym odbiorze przekaz wspólnoty „Formacja Transformacja” jest pozytywny i bardzo chwytliwy. Na udostępnianych publicznie materiałach widzimy młodych uśmiechniętych ludzi pełnych energii oraz bezgranicznego poświęcenia do ewangelizacji. Grupa ta w dużej mierze swój przekaz kieruje do ludzi młodych. Realizuje to poprzez dynamiczną formę głoszenia Słowa Bożego, atrakcyjne koncerty oraz taniec podczas prowadzonych inicjatyw. Dlatego też często zapraszani są na różne wydarzenia ewangelizacyjne również pod patronatem KK.
Na FB „Formacja Transformacja” oraz FB pani Agaty Wartak, systematycznie promowana jest duchowość pastora Kirbyego de Lanerolle z której czerpią inspiracje:
https://www.facebook.com/formacjatransformacja/posts/856698224689177?__tn__=-R
https://www.facebook.com/formacjatransformacja/posts/763374450688222
 
Poniżej logo nowej inicjatywy WOW Life Church, które pani Agata zamieściła na swoim FB.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3223344087690593&set=a.420990647925965&type=3&theater
https://www.facebook.com/wowlifechurch/videos/534597043747712/?t=1
Cuda znane z duchowości Kibyego i Fiony de Lanerolle jak przemiana plomb w złoto i srebro, złoty pył, materializujące się szlachetne kamienie, pojawiające się pieniądze są promowane na stronie „Formacji Transformacji”.

http://transformersi.pl/?p=68
Wspomnienie i podziękowania za przemianę duchową dla Kirbyego i Fiony de Lanerolle

https://www.facebook.com/ibelieveinmiracless/posts/3157032494321753
https://www.facebook.com/ibelieveinmiracless/posts/1645532782138406

https://www.facebook.com/ibelieveinmiracless/videos/2761387743886232/

https://www.facebook.com/formacjatransformacja/posts/633731536985848
https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=2371491226209221&id=100000451007692
Promowanie duchowości „Toronto Blessing”. Wraz z panem Bartkiem Żmudą (wspólnota „DOM w ramionach Ojca”) przeprowadzono wywiad z Heidi Baker podczas jej pobytu w Polsce. Katolicka wspólnota charyzmatyczna „DOM w ramionach Ojca” była współorganizatorem wydarzenia z Heidi Baker w Polsce.

http://transformersi.pl/?p=256
Formacja Transformacja zapraszana jest w wile miejsc w Polsce aby dawać świadectwo, ewangelizować jak i posługiwać modlitwą o uzdrowienie. Współpracuje również z „Kościołem Ulicznym” gdzie razem prowadzą ewangelizację i modlitwę nad ludźmi na ulicach miast:

https://www.facebook.com/ibelieveinmiracless/videos/3195296157162053/

https://www.facebook.com/formacjatransformacja/posts/941642972861368?__tn__=-R
https://www.facebook.com/ibelieveinmiracless/videos/3195296157162053/
 
Transformersi ewangelizowali również na festiwalu młodzieżowym „Woodstock”, gdzie oprócz spontanicznych świadectw chrzcili chętne osoby w zbiorniku „Mauser”:

https://www.facebook.com/formacjatransformacja/posts/923091248049874?__tn__=-R
https://www.facebook.com/watch/?v=914432935582372
Jak już wspominałem wspólnota Formacja Transformacja dużą wagę przykłada do atrakcyjnej oprawy artystycznej inicjatyw ewangelizacyjnych. W tym celu wielokrotnie współpracowała z zespołem muzyczno-tanecznym STEEPED

https://is.gd/SSkM96
https://is.gd/QY83vT
 
Zespół Steeped w chwili obecnej jest najbardziej rozchwytywaną grupą muzyczno-taneczną w środowisku ewangelizacyjnym. Pojawiają się w ogromnej liczbie miejsc, również na katolickich inicjatywach ewangelizacyjnych.

https://is.gd/0eYfAE
https://is.gd/eCjxLN
 
Formacja Transformacja nie kryje swojego pochodzenia i źródeł inspiracji do działalności w Polsce. Wzrost swojej popularności zawdzięcza żywiołowej ewangelizacji z pasją, dynamicznej muzyce oraz „cudów” jakie dokonują się natychmiastowo podczas modlitwy. Zapraszani są do udziału w różnych wydarzeniach ewangelizacyjnych zarówno przez protestantów i coraz częściej przez parafie katolickie o czym będę pisał w kolejnym tekście. Gdy po raz pierwszy o nich usłyszałem nie miałem pojęcia, że są niejako polskim wcieleniem duchowości przejętej z WOW Life Church na Sri Lance. Pomimo iż za każdym razem dając świadectwo, wspominają o swoich rodzicach duchowych – Kirby i Fionie de Lanerolle, to absolutnie nikt nie zainteresował się tym, co konkretnie głoszą kaznodzieje z Sri Lanki. Świadectwa te są bardzo przejmujące i naprawdę chwytają za serce, jednak to ciągłe odwoływanie się do wspomnianej duchowości skłoniło mnie, do szczegółowego opisu tego co z sobą niesie duchowość WOW Life Church. Prezentowana nauka „Transformersów” w konsekwencji prowadzi do wniosku, iż najważniejsza w życiu każdego chrześcijanina jest osobista relacja z Chrystusem, a nie sakramenty święte o których nie wspomina się wcale. Znany jest mi przypadek osoby, która odeszła z KK po zetknięciu się z atrakcyjną ewangelizcją „Transformersów”. Wedle tej duchowości można przejść do przekonania, że to wyuczone schematy wiary, skostniała religijność ograniczona dodatkowo przepisami prawa, zamyka człowieka na bezpośrednią relację z Duchem Świętym. Niestety jak dotąd nikt z pasterzy KK nie ostrzega przed takim zagrożeniem i mam cichą nadzieję że praca którą wykonałem w swoim czasie przyniesie właściwy owoc.
 
Zapis referatu wygłoszonego na XI Toruńskim Sympozjum poświęconym Religiom i Alternatywnym Ruchom Religijnym pt. „Internet jako medium dla „WOW life Church” – nowego duchowego zagrożenia z Sri Lanki

Piotr Aksorz

Print Friendly, PDF & Email
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
3 lat temu

Rozumiem, że wyrok został już ogłoszony. Ubolewam, że ta wspólnota nie ma mocnego osadzenia w Kościele Katolickim, w którym korzystałaby z sakramentów ale przecież głoszą oni Boga żywego, w którego mocną wierzą, jak mi się zdaje. No właśnie – jak mi się zdaje, tak jak zdaje się autorowi tego artykułu. Bogu zostawmy osąd ludzkiego serca i wszyscy tak jak potrafimy oddajmy Mu cześć swoim życiem i świadectwem.

apologetyka.org
1
0
Would love your thoughts, please comment.x